Omega 3 nauda širdžiai

Ar turėčiau nustoti vartoti žuvų taukus?

taigi širdžiai tai nepadeda…?

Ne taip seniai (2018 m. sausio 31 d.) Jungtinės Karalystės mokslininkai paskelbė, kad žuvų taukų papildai neturi įtakos širdies ligų prevencijai, nepada išvengti širdies priepuolių, širdies ligų ir insulto. Daugelis žmonių labai nustebo, nes buvo tiek daug įrodymų, kad žuvų taukai yra labai naudingi širdies sveikatai ir jie neabejojo omega 3 nauda širdžiai.

Viduržemio jūros kraštų mityba, kurioje gausu žuvies, yra susijusi su ilgu gyvenimu, energija ir gyvybingumu. Patikimi tyrimai įrodė, kad žmonėms, valgantiems daugiau nei du žuvies patiekalus per savaitę, yra mažesnė širdies ligų rizika.

Taip pat paskelbta daugybė tyrimų ( 1 , 2 ), atskleidžiančių omega-3 potencialą sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Amerikos širdies asociacija pataria ( 3 ) žmonėms, turintiems širdies problemų, vartoti omega-3 papildus. Heart Foundation taip pat rekomendavo ( 4 ) į mitybą įtraukti omega-3 papildus tiems žmonėms, kurie serga širdies ligomis.

Ką sako naujausi tyrimai?

Britų Oksfordo universiteto mokslininkai išanalizavo 10 atsitiktinai parinktų tyrimų įrašus ( 5 ).

Šiame tyrime dalyvavo 77 917 žmonių (61% vyrų, 39% moterų), jų amžiaus vidurkis 64 metai. Vidutinė tyrimo trukmė – 4,4 metai. Omega-3 dozė buvo nuo 226 mg iki 1800 mg per parą.

Dalyviams, kuriems anksčiau buvo diagnozuota širdies ligų, buvo skiriamas omega 3 papildas arba placebas. Žmonėms, kurie kasdien vartojo papildus, pasireiškė:
– 7% mažiau mirčių nuo širdies ligų;
– 3% mažiau gaunant širdies priepuolį;
– 4% mažiau kitų širdies ligų atvejų.

atgal į viršų ↑

Kokia yra naujausių tyrimų išvada?

Teigiamų atvejų procentas nėra didelis. Taigi, minėtų tyrimų verdiktas yra tas, kad žuvų taukų papildai teikia tik nedidelę naudą širdies sveikatai.

Nors Oksfordo universiteto mokslininkai nustatė nedidelį poveikį tiems, kurie jau sirgo širdies liga ar infarktu, jie nepritaria rekomendacijai dietas papildyti žuvų taukais.

Amerikos širdies asociacija paskelbė, kad žuvų taukų papildai mažina riziką mirti nuo širdies ligų apie 10%. Taigi, tai yra gana panašus skaičius į pirmiau pateiktą teiginį (7%).

Širdies asociacijos išvada yra ta, kad nėra įrodymų, kad rekomenduotume skirti žuvų taukų papildus širdies sveikatai plačiai visuomenei. Gana svarbūs žodžiai yra „plati visuomenė“, nes pastebėta didesnė nauda tiems, kurie jau sirgo širdies ligomis.

atgal į viršų ↑

Kokios yra kitos nuomonės?

Žinoma, ne visi mokslininkai / gydytojai mano, kad reikia pamiršti omega-3 papildus.

Remiantis minėtais teiginiais, žuvų taukai nepadeda sveikiems žmonėms, tačiau padeda tiems, kurie jau serga. Taigi keista išvada gali būti ta, kad reikia palaukti, kol susirgsime, ir tik tada vartoti žuvų taukus.

Profesorė Barbara Meyer (Wollongong universiteto Lipidų tyrimo centro direktorė) pastebėjo ( 6 ), kad daugumoje tyrimo atvejų nebuvo naudojama pakankamai didelė omega 3 papildų dozė.

„Tik dviejuose tyrimuose buvo naudojama tinkama omega-3 dozė, tai yra 0,5 g DHA per dieną … ir šie du tyrimai rodo omega-3 naudą, mažinant riziką mirti nuo širdies ligos.”

Profesorė Barbara Meyer

Taip pat yra dar vienas dalykas, tai yra daug kitų veiksnių, susijusių su širdies liga. Žuvų taukai gali nepadėti išvengti širdies ligų ar insulto, tačiau gali sumažinti susijusią riziką. Žuvų taukai padidina gerojo cholesterolio kiekį, sumažina kraujospūdį, sumažina trigliceridų kiekį ir apsaugo nuo apnašų susidarymo arterijose ir jų sukietėjimo. Tai taip pat gali sumažinti širdies ritmo sutrikimus, kurie, kaip žinoma, kai kuriais atvejais sukelia širdies priepuolius.

Ir svarbu pastebėti: ne visi omega-3 papildai gaminami vienodai. Yra daugybė nuomonių, teigiančių, kad stipriausi omega 3 papildai yra pagaminti iš dumblių, o ne iš žuvų (tyrimuose buvo naudojami žuvų taukai). Taip pat labai svarbu patikrinti papildo DHA ir EPA kiekį, nes mažas kiekis kai kuriems žmonėms gali tikrai nepadėti.

atgal į viršų ↑

Ar vis tiek turėčiau vartoti žuvų taukus?

Nors šios naujos išvados atskleidžia, kad nei EPA, nei DHA negalėjo užkirsti kelio širdies ir kraujagyslių ligoms taip, kaip mokslininkai teigė anksčiau, tai nereiškia, kad turėtume nutraukti jų vartojimą. Tai tiesiog reiškia, kad neturėtume visiškai pasikliauti omega 3 papildais dėl širdies problemų.

Beje, čia ėjo kalba tik apie omega 3 nauda širdžiai. Turime prisiminti, kad yra ir kitų omega 3 papildų privalumų, pavyzdžiui, jie teigiamai veikia smegenų ir akių veiklą. Žuvų taukų papildai taip pat sumažina uždegimus organizme.

Mitybos ekspertai rekomenduoja valgyti žuvį. Riebios žuvys, tokios kaip sardinės, ančiuviai ir lašišos, yra puikus omega-3 riebalų šaltinis ir jis turi didžiulę naudą sveikatai. Amerikos širdies asociacija rekomenduoja kiekvieną savaitę vartoti du žuvies patiekalus. Taigi tai taip pat yra atsakymas į klausimą, ar mums reikia Omega 3 papildų – tai priklauso nuo to, kiek žuvies turime savo racione.

Parašyti komentarą

Komentaras

Palyginti
  • Total (0)
Palyginti